نوار نقاله

نوار نقاله

نوار نقاله

تسمه نقاله، نوار نقاله و یا کانوایر به مثابه هم جاده و هم سیستم حرکتی یک مجموعه تولیدی و پردازشی است. با ماشینی شدن صنعت و عدم دخالت انسان نیاز به نقاله ها گسترش صد چندان یافته است. نوار نقاله مثل مسیر بسته ای است که باری را جابجا می کند و مدام این چرخه تکرار می شود. خواه هدف انتقال باشد و خواه هدف تعیین مسیری باشد که می بایست در طول آن، فرایند خاصی روی محصول انجام گیرد.

نوار نقاله بارگیری در دو نوع ثابت و متحرک به کمک چرخ ساخته می شود و با توجه به شرایط محل، نحوه بارگیری و زاویه بار زدن نوار نقاله مراحل طراحی آن صورت می پذیرد. با اتصال کانوایر بارگیری به انتهای خط تولید ضمن بی نیازی از دستگاه لیفتراک، می توان با نوار نقاله هزینه های این بخش را کاهش محسوسی داد.

نوار نقاله یا تسمه نقاله دارای یک شاسی میباشد که بر روی تعدادی رولیک با نظم و با فاصله های یکسان قرار گرفته است.

در سمت دیگر شاسی نوار نقاله یا تسمه پیچیده شده بر روی رولیک ها به هم متصل میشود تا کاملا این نوار محکم و دقیق بر روی شاسی قرار بگیرد. برای اتصال این نوار نقاله هم از چسب های مخصوص و یا پرچ ها خاصی استفاده میشود.

برای به حرکت در آوردن این نوار نقاله یا تسمه نقاله هم وسیله ای مورد نیاز میباشد.در یکی از دو طرف شاسی نوار نقاله یک یا دو عدد الکتروگیربکس نصب میشود و با استفاده از جریان برق نوار نقاله را به حرکت در می آورد. در طرف دیگر شاسی نوار نقاله هم دو عدد پیچ قرار گرفته که به وسیله آنها میتوان نوار نقاله یا همان تسمه نقاله را رگلاژ کرد.

نظرات برای این پست بسته شده است.