کفپوش عایق برق

کفپوش عایق برق

کفپوش عایق برق

هدف اصلی استفاده از کفپوش عایق برق چیست ؟

هدف اصلی استفاده از کفپوش عایق برق در درجه اول حفظ سلامتی انسان ها در برابر برق گرفتگی و جلوگیری از نابودی تاسیسات گران قیمت کارخانجات می باشد . امروزه قوانین و مقررات جاری استفاده از کفپوش عایق برق از نوع فشار قوی را در اتاق های برق کارخانجات اجبار نموده اند .
کفپوش عایق برق باید از چه نوع استاندارد هایی برخوردار باشد .

برای جلوگیری از صدمات ناشی از برق گرفتگی و شوک های الکترونیکی کفپوش عایق برق مورد استفاده در جلو تابلو برق باید از استاندارد های بین المللی برخوردار باشند این استاندارد ها شامل :

کفپوش عایق برق باید ضد حریق باشد و در مقابل آتش سوزی مقاوم باشد .
کفپوش عایق برق باید مسطح و صاف باشد و در برابر پارگی و خراشیدگی مقاوم باشد .
کفپوش عایق برق باید عاری از هر گونه مشتقات هادی الکتریسیته باشد .
کفپوش عایق برق باید مقاوم در برابر سرما و یخ زدگی باشد .
مقاومت بالای کفپوش عایق برق در برابر جریان های بالای برق
چگونگی طرز کار کفپوش عایق برق

کفپوش عایق برق باید در مکانهایی که پرسنل بصورت ایستاده مقابل تجهیزات مشغول به کار هستند مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که در معرض خطر هستند باید روی کفپوش قرار بگیرند تا از آنها در مقابل شوکهای الکتریکی که از طریق پا و اتصال به زمین ایجاد میشود محافظت شود.
به عبارت دیگر برق گرفتگی زمانی اتفاق می افتد که شخص به عنوان قسمتی از مدار الکتریکی ، جریان برق را از خود عبور دهد و هنگامیکه کفپوش عایق برق در زیر پای شخص ، این مدار الکتریکی را قطع مینماید عملاً جریان برق قادر به عبور از بدن نیست و به این ترتیب از جان انسان در برابر برق گرفتگی ، سوختگی های شدید و حتی فوت ناشی از برقگرفتگی محافظت میشود.

نکته بسیار مهمی در مورد کفپوش عایق برق وجود دارد که رعایت نکردن و بی توجهی به آن ممکن است خطرات و آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. نکته مهم این است که باید توجه داشته باشید که هیچ گونه ناصافی فیزیکی مضر بر روی هر دو قسمت کفپوش عایق برق وجود نداشته باشد. این ناصافی ها می توانند مواردی از قبیل شکاف، سوراخ های بسیار ریز و بریدگی ها، چین و چروک ها و فضاهای خالی باشند در صورتی که موارد فوق در کفپوش عایق برق وجود داشته باشد، آنگاه مورد قبول نیست و نمی توان از آن استفاده کرد.

از طرفی برای اینکه یک کفپوش مناسب را عایق برق انتخاب کنیم ،باید از یک سری تست ها عبور کند. مراحلی مثل آزمون های الکتریکی متداول، آزمون های مکانیکی مثل مقاومت در مقابل مواد اسیدی و روغنی و سوراخ شدن، آزمون های حرارتی مثل مقاومت برودتی و آزمون های تعیین خاصیت خود خاموش شوندگی از جمله این تست ها هستند.

نظرات برای این پست بسته شده است.